Bacakları Jiletle Alırken Yapılan Hatalar

371 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Jiletle tüy nasıl alınır? Tüyleri jiletle almak, tüyleri sertleştirir mi? Jilet ile bacak tıraşı yaparken nelere dikkat etmeli? İşte bacakları jiletle alırken yapılan hatalar ve istenmeyen tüylerden kurtulmak için ipuçları..

“Jiletle tüy nasıl alınır?” tüylerinden kolaylıkla kurtulmak isteyenlerin en çok sorduğu soru. Tüyleri jiletle almak konusunda iki uç görüş bulunsa da pek çok kadının hayatının bir döneminde jilet ile bacak tıraşı yapmak durumunda kalmıştır.

Peki neden bacak tüylerini almak için jilet neden tercih ediliyor?

Bu sorunun en basit cevabı kuşkusuz en zamansız anımızda çok kısa sürede çözüm bulması! Öyle ki sevmesek dahi uygulamak zorunda kaldığımız anlar olmuştur. Diğer yandan ağda ve epilasyon gibi diğer tüy alma yöntemleri içerisinde en acısız yöntemdir (ama dikkatli olmaz ve keserseniz en acılısı haline gelebilir!). Ayrıca yine diğer tüy alma yöntemleriyle alamadığınız tüm tüyleri ortadan kaldırma hikmetine sahiptir. Son olarak, diğer yöntemlere göre daha ucuzdur!

Tüyleri jiletle almak, tüyleri sertleştirir, kalınlaştırır mı?

Bu konu biraz size ve tüylerinizin yapısına bağlı. Yani bir kısım şanslılar var ki tüyleri jiletle aldıklarında dahi kıllar kalınlaşmaz ve sakal gibi batmaz. Bunlar daha ince yapılı ve zaten seyrek olan bir tüy yapısına sahip olanlardır. Ancak bunun bir kural olduğu anlamana gelmez. Yani tüyleriniz böyle olmasına rağmen jiletle aldığınız zaman tam tersi de olabilir. Şanssız grubu ise anlayacağınız üzere jilet sonrası tüyleri kalın, sert adeta erkeklerin sakalı gibi olanlar oluşturuyor. Yaygın olan şanssızların yaşadığı durum olduğu için jiletle bacak tüylerini almak tüyleri sertleştirip, kalınlaştırabilir gibi genel bir tespit ortaya çıkmıştır. Bunun iyi yanıysa (bunun iyi yanı mı olur demeyin!) lazer epilasyon yapmak istediğiniz zaman tüylerinizi cihazlar görmüyorsa, jiletle bir süre tıraş edip, tüyleri kalınlaştırabilmeniz! Sonuçta işin ucunda lazer epilasyon ile sonsuza kadar tüylerden kurtulmak var!

Jilet ile Tüyler Nasıl Alınır? Bacakları Jiletle Alırken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Konumuz yumuşak ve pürüzsüz bacaklara sahip olmak olduğundan bacak tüylerini jilet ile alırken yapılan hatalardan bahsedeceğim. Ancak burada yer alan pek çok bilginin istenmeyen tüylerin olduğu tüm bölgeler için geçerli olabildiği de unutulmamalıdır.

Jilet sonrası bacaklarınıza dokunduğunuz zaman hissettiğiniz ipeksi yumuşaklık oldukça cezbedicidir. Ancak hatalı yapılan uygulamalar ile bacakları jilet ile tıraş ettikten sonra bacaklarınızda kırmızı kırmızı noktalar ve yanma ortaya çıkabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman da zaten ne bacaklarınızı ortaya çıkaracak bir kıyafet giymek istersiniz ne de bir daha jilet görmek.

Peeling yapmamak.

Peeling işlemi cildin üstünde bulunan ölü derinin ciltten uzaklaştırılması işlemidir. Bu işlem ile ciltteki ölü deriden kurtulduğunuz gibi nemlendirip, yumuşatarak cildi tıraş işlemine hazırlamış da olacaksınız. (Bu işlemi yapmadığınız zaman ölü deriler bacağı tıraş ederken beyaz beyaz jilete yapışır bu da tüylerin tek seferde alınmasına engel olur). Peeling işlemi için örneğin, yarım bardak esmer şeker üzerine 3-4 damla karanfil yağı ile yarım bardak kadar jojoba, badem veya zeytin yağı ekleyebilirsiniz. Burada şeker istediğiniz peeling etkisini gösterirken karanfil enfeksiyonu önleyici, antibakteriyel ve antiviral etki gösterecektir. Bu yüzden düzenli aralıklar peeling yapmak oldukça önemlidir.

Bacakları jiletle almayı duşa girer girmez yapmak.

Az önceki maddede dediğim gibi yumuşatılmayan tüylerin alınması daha zor olacaktır. Bu yüzden duşta oluşacak buhar ve suyun etkisiyle tüylerin yumuşayıp daha kolay alınır hale getirilmesi gerekir. Duşa girer girmez bacakları tıraş etmek yerine duşun en sonuna bu işlemi bırakmayı denemelisiniz.

Jileti değiştirmemek.

Asla ama asla yapmamanız gereken bir madde. Tek kullanımlık jiletler tek kullanımlıktır! Satın alırken dikkatli olmakta fayda var. Ayrıca kullanılıp atılabilir jiletleri de 4-5 seferden daha fazla kullanmayın derim.

Sadece su ile tıraş etmek.

Ne kadar acele olsa da işiniz sadece su ile bacakları tıraş etmeyin. İyi bir tıraş kremi cildinizi tıraşa uygun hale getirecek, ihtiyacı olan nemi sağlayacak ve jilet sebebiyle oluşabilecek tahrişi, çizikleri önleyecektir. Eğer aceleyle sadece su kullanarak bacakları jiletle aldıysanız, işlem bittiğinde yanma hissiyle karşılaşma ihtimaliniz yüksek. Bu durumda losyonları kullanmak pek iyi bir çözüm de olmayabilir. Bunun yerine soğutulmuş çay poşetleri koyabilir, aloe veralı salatalıklı bir doğal losyon kullanabilirsiniz. Bunun için 1 salatalık suyu içine çeyrek bardak hindistan cevizi sütü ve çeyrek bardak aloe vera suyu eklemeniz yeterli olacaktır. Bunu küçük bir sprey şişesine alıp bacaklarınıza püskürtebilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık