Anne Sütü Dişleri Çürütür Mü?

941 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Anne sütü, bir çocuğun büyüme ve gelişmesi için tüm besin ögelerini barındıran, çocuğu diş çürümeleri de dâhil birçok hastalığa karşı koruyan, eşi gibisi olmayan eksiksiz bir besindir.

Uzun müddetli emzirme, göğüste ahenge, süt plağının dişilerin üzerinde kalıp temizlenememesi bebekte ağız içi bakterileri çoğalmış biçimde bulunmasa da; sütün asidik yapısı, mineral yapısı kuvvetli olmayan süt dişlerine uzun mühlet temas ettiğinde diş yüzeyinde aşınmaya yani erozyona sebep olabilir.

Anne sütü laktoz ismi verilen süt şekerini içerir. Bir yaşından sonra çocuğa gece uzunluğu sık sık verildiğinde uzun müddet diş yüzeyinde temizlenmeden kalmakta ve diş çürüğüne neden olabilimektedir. Birebir alışkanlıklar uzun müddet devam ederse bebeğin ön dişlerinde başlayan çürük tüm süt dişlerine yayılabilir. Sonuç olarak bebeklere 1 yaşından sonra verilen anne sütünün de içindeki şekerden ötürü çürük yapabileceği bilinmeli ve dikkat edilmelidir.

Bu nedenle bebeğinizi anne sütü ile beslemeye çalışmalı lakin besledikten sonra diş yüzeylerini temizlemeliyiz ki dişlerde çürük oluşmasın

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık