Alabaşın Faydaları Nelerdir? Alabaş Nasıl Tüketilmeli?

728 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Alabaş, ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlansa da Avrupa’da ‘kohlrabi’ ismi ile bilinen ve çok tüketilen turpgiller ailesinden bir sebzedir. Açık yeşil ve eflatun renkleri olan bu zerzevatın hem yumrusu hem de yaprakları tüketilebiliyor. Alabaş yemek için 10 nedeni Diyetisyen Deniz Zünbülcan sıralıyor.

1. Alabaş otunun vitamin, mineral ve lif içeriği zengindir. Lif içeriği ile tok tutucu özelliğe sahiptir. Tıpkı vakitte kalorisi de çok düşüktür. Zayıflamak isteyen yahut formunu korumak isteyen şahıslar için âlâ bir alternatiftir.

2. A, B1, B2, B3, B6, C vitamini ve kalsiyum, potasyum, fosfor, demir mineralinin kaynağıdır.

3. Antioksidan kapasitesi çok yüksek olan bu ot bilhassa akciğer ve kalın bağırsak kanserine karşı esirgeyici tesir gösterir.

4. Yüksek tansiyonu olan şahıslar tedavi hedefli tüketebilir.

5. Kalp ve deveran sistemi hastalıklarından hamidir.

6. C vitamini içeriği yüksektir. Sigara içenlerin, grip yahut nezle olanların, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek isteyenlerin tüketmesi gereken bir sebzedir.

7. B vitaminlerinden de güçlü olan bu zerzevat, hudut sistemi hastalıklarının tedavisinde de tüketilebilir.

8. Nefes darlığı, astım ve bronşiti tedavi edicidir.

9. Yeni anne olan bayanlar süt artırıcı özelliğinden faydalanabilir.

10. Böbrek taşının oluşumunu önleyen alabaş tıpkı vakitte böbrek taşının düşürülmesine de yardımcı olur.

NASIL TÜKETMELİ?

Alabaş otunun tüketilme hali de epey çeşitli. Yumru kısmından salatasını, çorbasını yahut yemeğini yapabileceğiniz üzere yapraklarından da sarmasını yapabilirsiniz. Sarmasını yaparken pirinç yerine bulgur yahut siyez bulguru kullanırsanız daha sağlıklı ve tok tutan bir öğün yapmış olursunuz.

Rastgele bir rahatsızlığı olan bireyler diyetisyenlerine müracaattan bu sebzeyi tüketmemelidir. Bilhassa iyottan varlıklı beslenmesi gereken şahısların kesinlikle diyetisyenlerine danışarak tüketmesi gerekir. Zira tüm turpgiller üzere alabaş otunun da iyot emilimini azaltıcı tesiri vardır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık