Adet Gecikmesi Sebepleri Nelerdir?

602 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Çabucak çabucak her bayanın ergenlik çağı itibariyle yaşadığı adet periyodu biyolojik bir durumdur. Rahmin fonksiyonelliğine başladığı adet döngüsü kanamalı geçer. Fakat bu kanama bir sıhhat sorunu değil. Tam aykırısı sağlıklı olduğunun gösterir. Adet döngüsüne ilişkin merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala Adet belirtileri nelerdir? Adet gecikmesi neden olur? Adet sancısını azaltan doğal yollar

Doğurganlık için bayanların muhakkak bir yaş itibariyle yaşadıkları duruma adet denir. Rahim içinde doğum için hazırlık başlar. Lakin rastgele bir etken olmadığında  iç kasılmalar ve beynin hudut hücreleri aracılığı ile verdiği komutla rahimde oluşan doku ve yapılar parçalanır. Kan yolu ile bedenden atılarak temizlenir. Bu müddet ile birinci belirtiler ortaya çıkar. Her bayanın biyolojik yapısına nazaran bu süreç değişim gösterir. Adette yaşanan belirtilerin kimileri farklı hastalıklarla birebirdir. Lakin adet görmeye başlayan bayan bunu  hesaplamasını yaptıktan sonra adet yaklaştıkça yaşadıklarının bunun göstergesi olduğunu bilir. Nadiren de olsa hava, etraf ve beslenme şartları bazen belirtileri değiştirir. Bu durum birebir vakitte adet mühletini de tesirler.

ADETİN BİRİNCİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Her bayanda sıralama tıpkı olmaz lakin bedenin biyolojik yapısındaki değişim hudut hücrelerini etkilediğinden baş ağrısı ve mide bulantısı üzere durumlarla başlar. Bilhassa kan kıymetleri düşük bayanlar bu süreci biraz güç geçirir. Düşük tansiyon rahatsızlığına benzeyen baş dönmesi ve göz kararması yaşanabilir. Metabolizmasına nazaran değişir kimi bayanlarda bu devirlerde kabızlık kimilerinde ise ishal görülür. Göğüs kenarları ve karın üstünde şişlik yaşanır. Ayrıyeten kaslarda şiddetli kasılma ve ağrılar başlar. En yaygın belirti ise ruhsal değişimlerdir. His değişiminin nedeni bu süreçte hormon bezlerinin süratle çalışmasıdır. Hatta bu süreçte bayanlar süratli terler ve bu terlemeler çoklukla kokulu olur. Kadınlık hormonlarının harekete geçmesi asabiyet, depresyon ve gerilim üzere ruhsal durumlara yol açar. Adet belirtileri adet yaşanmada 3 ya da 4 gün evvel başlar. kemik ağrıları en sık görülen belirtilerdir. Örneğin diz, sırt ve ayak ağrıları…

ADET GECİKMESİ NEDEN OLUR?

Adet gecikmesi bazen gerilime bağlı ortaya çıkabiliyor. Lakin birtakım uzmanlar bilhassa hava değişimi ve beslenme alışkanlığının buna neden olabileceğinin de altını çiziyor. Ama adet gecikmesi aslında olağan bir durum değil bunun altında farklı nedenlerde olabilir. Evli olan bayanlarda gebe mümkünlüğü olduğundan gecikme yaşanabilir. Fakat evli olmadığı halde gecikme yaşayan bayanların bir uzmana başvurmasında yarar var. Zira rahim bölgesinde yaygın olarak görülebilen kist oluşumu da bu durumun yaşanmasına yol açabilir. Gecikmenin yanı sıra erken olan şahıslarında bunu sık sık yaşaması ardından çabucak bir uzmana başvurmasında yarar var.

ADET SANCISINI AZALTAN DOĞAL YOLLAR

– Sıcak su torbası akla birinci gelen doğal yoldur.

– Papatya çayı hudutları yatıştırdığından ağrı hissini azaltabilir.

– Ilık bir duş sonrası anason ya da haşhaş çayı içmek

– Sırt ve karın bölgesine masaj yaparak

– Bitter çikolata bilhassa hormonları istikrarlar ve sonların azalmasına yardımcı olabilir. Ruhsal olarak bedenin rahatlamasına yol açar.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık